Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Tokat - TurhalTokat - Turhal
HasanlıHasanlı
KöyüKöyü
wwwwww
.hasanli..hasanli.
orgorg

Takip Edin Takip Edin

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler


Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
İletişimİletişim Formu Formuinfo@hasanli.org

ESİRİ DERVİŞ

ESİRİ DERVİŞ’İN YAŞAMI VE HAYATI

Esiri Derviş 1834 yılında Almus un Hubyar Köyünde doğdu. Esiri Derviş in Asıl adı (Ali ÇERİ) dir. Bezat abdal sülalesinden gelmektedir. Bekülü mezrasında bulunan ve kövrekgil diye adlandırılan kişilerin atalarıdır.Kendisi olgun kişiliği ve yaşantısıyla ermiş kişi sıtatüsüne girmiştir.  Esiri derviş 1880 li yıllarda Turhal Hasanlı köyüne gelmiştir. Burada Esiri derviş’e Hasanlı Köylüler tarafından Tarla ve Hayvan verilmiş.

Durması içinde bir ev yapmıştırlar. Bir yandan geçimini sağlamak için çiftçilik yaparken Diğer taraftan da Hem Hasanlı köyünde bulunan hem de başka köylerde bulunan taliplerine Dedelik etmeye devem etmiştir.
Esiri Derviş bilgi ve olgun kişiliğiyle tüm çevrenin sevgi ve saygısını kazanmıştır.
Esiri Derviş gösterdiği kerametlerle Dervişliğini ve ermişliğini ispat etmiş ulu bir kişidir.
Kerametleri Hasanlı Köyünde ve tüm çevre Köylerde de bilinmektedir.
Esiri Dervişin görünmeyeni gördüğünü Köyün yaşlıları tarafından anlatıla gelmektedir.
Kerametleri arasında Çocuğu olmayana çocuk vermesi Erkek çocuğu olmayana erkek çocuk vermesi doğacak çocuğun cinsiyetini bilmesi doğacak çocuğun sakat olup olmayacağını bilmesi.

Aynı anda iki köyde birden Cem de bulunması, Esiri Derviş’in ölümünden sonra Bafra ovasında ve Çapak civarında dolaştığının görülmesi anlatılmaktadır.

Esiri Derviş’in öleceği zaman yanına iki güvercinin geldiğini ve Esiri Derviş in güvercinlerden ben üç gün daha müsaade aldım demesi ve üç gün sonra ölmesi Köyün yaşlıları tarafından anlatıla gelmektedir.
Esiri Derviş’in bir bacağının topal 1,60 boylarında Ak sakallı olduğu anlatılmaktadır.
Esiri Derviş 1908 yılında 74 yaşında Hakka yürüdü.

Esiri Derviş öldükten sonra Hasanlı köyünde bulunan mezarı Köylülerin ve çevre köylerde bulunan taliplerin akınına uğramıştır.
Hubyar Ocağı Dedesi ve Dervişi olan Esiri Derviş’in talipleri.Hasanlı Köyü, Niksar ovası, Hubyar köyü, Ağcaşar, Adamlı, Kızoğlu, Damuderesi, civar Köylerde bulunmaktadır.

Esiri Derviş’in taliplerinin yolunu bu gün torunlarından Hasanlı köyünde,
Mahmut Çetin, Sadık Çetin ve Duran Çetin, Hubyar Köyünde ise Ali Ortabaş yürütmektedir.
Esiri Derviş’in Torunları ve akrabaları Hasanlı Köyünde, Samurçay Köyünde, ve Hubyar köyündedir.
Esiri Derviş’in Hasanlı Köyünde bulunan mezarı torunlarından Ahmet Çetin önderliğinde ve dönemin Muhtarı Alirıza Aslan yardımları ile Hasanlı Köylüleri tarafından yapılmış Esiri Derviş’in ve Eşinin mezarlarının bulunduğu bölümün üstü kapatılmış ve içerisi halı, kilim ve diğer Anadolu süsleriyle süslenmiş, içeriye, Alevi önderlerinin, Derviş ve uluların, resmi ve Laik T.C Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi asılmıştır.

Ayrıca kurban kesmek isteyenler için,kurban kesim yeri,Kurban pişirme yeri,her türlü araç ve gerecin bulunduğu mutfak ve kurban yedirme yeri yapılmıştır.Birde su getirilmiştir. Kurbanıyla gelen her kimse burada kap,kaşık,kurban kazanı,vs her şey bulunmaktadır hiç bir şeye ihtiyaç duymadan Kurbanını kesip yedirebilmektedir. Ayrıca ihtiyaçları karşılamak için içeriye bir bağış kutusu konulmuş ihtiyaçların takibi Muhtarlıkça yapılmaktadır.

Şimdiye kadar yapılan her türlü bağış yardımlar listeyle Türbenin içerisine asılmıştır.

Ve 1997 yılında Esiri Derviş’in türbesi Hasanlı Köylüleri,çevre Köylerin ve Turhal Kaymakamının da katılımıyla törenle ilk açılışı yapılmıştır.


Hazırlayan: Duran BAYDEMİR
duran.baydemir@gmail.com

 

Sayfa Üretim süresi :0,2188

© 2013 hasanli.org
Hasanlı Köyü Web Portalı | Tokat Turhal http://www.hasanli.org

Tam Ekran